Products
Ref : 1246594 - GLYDEA2 ULTRA 50 WF ZIGBEE HP
Glydea® ULTRA 50 WireFree Zigbee
A powerful and smart wirefree solution for motorized draperies.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Interior Window Coverings : Draperies | ||
| Embedded Technologies | Warranty | Compatible Protocols |
| Zigbee 3.0 | 5 years | Zigbee 3.0 |
These products may also be of interest to you
Product benefits
Powerful and reliable
- Up to 110 lbs. (50kg)
- Adjustable speed
- Zigbee 3.0 protocol
Easy installation and programming with TaHoma® pro
- No need for pre-wiring.
- Quick and easy commissioning via the TaHoma pro app.
- Compatible with USB-C Fast Charging Station.
Easy maintenance
- Replaceable internal lithium-ion battery pack.
- Remote maintenance to optimize after-sales service and customer support with Serv-e-Go®.
- Real-time feedback for connected equipment.
Details and specifications
Smart
- Assure privacy, thermal comfort, and light balancing for daily comfort
- Control via remote, app, or compatible voice assistant
- Real-time feedback on drapery position and battery level (TaHoma by Somfy app)
Discreet
- Compact aesthetic design with new accessories to accommodate RippleFold® drapery applications
- Adjustable limits for customized curtain positioning
- Ultra-quiet operation and precision motion with soft start and soft stop, while transversing large draperies up to 110 lbs. (50kg)
Convenient and Reliable
- No electrical wires
- Fast charging via USB-C charger
- Somfy quality and warranty
Compatibilities
Amazon Alexa
Google Home
Apple HomeKit
Help me by Somfy
Serv-e-Go
TaHoma pro by Somfy
Other documents & links
Product presentation
Installation information
Technical information
| Approval |
|---|
CULUS
RCM
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 30 |
| Insulation class | Class III |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped product weight | 1.035 kg |
| Unwrapped length | 93 mm |
| Unwrapped width | 58 mm |
| Unwrapped height | 300 mm |
Technology |
|
|---|---|
| Connectivity Types | Bluetooth |
| Radio Frequency | 2.450 GHz |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption during operation | 30 W |
| Consumption in standby mode | 0.31 W |
| Rated current | 1.2 A |
| Power supply | DC - RGE 11 - 24V |
| Antenna | Integrated |
| Battery Voltage | 21.9 V |
| Autonomy | 1 recharge every 9 months on reference curtain |
Mechanical |
|
|---|---|
| Speed | 105 rpm |
| Torque | 0.7 Nm |
| Power scale | DC MOTOR 0W TO 37,5W |
| Head type | HEAD FOR CURTAIN |
Cable |
|
|---|---|
| Cable type | WITHOUT CABLE |
Other |
|
|---|---|
| Minimum working temperature | 0 °C |
| Maximum working temperature | 60 °C |
| Minimum storing temperature | -20 °C |
| Maximum storing temperature | 60 °C |
| Shape | OVAL CURTAIN |
| Noise level (dB) | 40 dB |
Accessories
16 Product(s)
Pinch Pleat Return Hook, Black
Réf. 9026928
Drive Pulley, Black
Réf. 9026933
Carrier RippleFold 80% (Standard Roll: 500)(Sold Individually), Black
Réf. 9026939
RippleFold Return Snap, Black
Réf. 9026940
One Touch Ceiling Bracket, Black
Réf. 9028544
High Performance Belt for Drapery Tracks (Sold per Foot)
Réf. 1782084
Drapery Track 96' per Carton (6pcs x 16') (Sold by Foot in 16' increments), Black
Réf. 9029902
Swivel Ceiling Bracket (Recommended for Curved and Bent Tracks), Black
Réf. 9026929
4.5"- 6" Projection Adjustable Wall Mount Bracket, Black
Réf. 9026930
Pulley Cover, Black
Réf. 9026931
High Performance Rotating Eye Runner, Black
Réf. 9026932
Straight Arm Kit (for Center Opening), Black
Réf. 9026935
One Way Overlap Universal Arm (Heavy Duty), Black
Réf. 9026937
Carrier RippleFold 100% (Standard Roll: 500)(Sold Individually), Black
Réf. 9026938
Small Pulley, Black
Réf. 9026927
Heavy Duty Straight Arm, Black
Réf. 9026936