Products
Ref : 1003153 - GLYDEA ULTRA 35e WT MIC
Glydea® ULTRA 35 Wired Motor (No plug)
Innovative motorization for curtains in any residential or commercial setting.
Glydea® ULTRA is reliable, adaptable, robust, and discreet. A premium solution to motorize all types of curtains in any residential or commercial space.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Interior Window Coverings : Draperies | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| Wired | 5 years | |
Product benefits
Comfort & Convenience
- Reduce glare or enjoy privacy using the quietest motor solution available.
- Strong traversing capacity offers light, fluid movement for heavier curtains.
Energy Saving
- Reduce energy costs automatically by adding sensors or timers.
- Protect valuable furnishings from the sun’s damaging UV rays.
Details and specifications
Comfort & Convenience
- Reduce glare or enjoy privacy using the quietest motor solution available.
- Strong traversing capacity offers light, fluid movement for heavier curtains.
Energy Saving
- Reduce energy costs automatically by adding sensors or timers.
- Protect valuable furnishings from the sun’s damaging UV rays.
Other documents & links
Product presentation
Installation information
Section Act for green
Technical information
| Approval |
|---|
RCM
SCT
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 30 |
| Insulation class | Class I |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped product weight | 1.34 kg |
| Unwrapped length | 312 mm |
| Unwrapped width | 93 mm |
| Unwrapped height | 53 mm |
Technology |
|
|---|---|
| Number of channels | 0 |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption during operation | 30 W |
| Consumption in standby mode | 0.5 W |
| Minimum voltage | 100 V |
| Maximum voltage | 240 V |
| Rated current | 0.54 A |
| Power supply | AC - RGE 8 - 90-240V/50-60HZ |
| Antenna | Integrated |
| Battery Voltage | 0 V |
Mechanical |
|
|---|---|
| Speed | 105 rpm |
| Torque | 0.6 Nm |
| Type of limit switch unit | Electronic |
| Traction force | 35 kg |
| Power scale | AC MOTOR 0W TO 37,5W |
| Repeatabilty | +/- 10 |
| Head type | WITHOUT HEAD |
Cable |
|
|---|---|
| Cable type | VVF |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable color | WHITE |
| Number of wires of the cable | 4 |
| Cable plug ends | STRIPPED |
| Wire section | 0.75 mm² |
Other |
|
|---|---|
| Color / Finish | Steel |
| Minimum working temperature | 0 °C |
| Maximum working temperature | 60 °C |
| Minimum storing temperature | -30 °C |
| Maximum storing temperature | 80 °C |
| Thermical time | 7 min |
| Shape | OVAL CURTAIN |
| Noise level (dB) | 38 dB |
Accessories
61 Product(s)
8.75"-10.25" Projection Double Adjustable Wall Mount Bracket
Réf. 1780910
8.75"- 10.25" Projection Double Wall Mount Bracket Kit
Réf. 1782053
4.5"- 6" Projection Adjustable Wall /Ceiling Bracket Kit
Réf. 1782054
One Touch Ceiling Bracket
Réf. 1782865
Silent High Performance Rotating Eye Runner
Réf. 1782921
Service Charge for Custom Curving/Bending
Réf. 9014999
4.5"- 6" Projection Adjustable Wall/Ceiling Bracket Kit (Bronze)
Réf. 9025621
Adjustable RippleFold Arm Kit
Réf. 9027045
Carrier RippleFold 100% (Standard Roll: 500)(Sold Individually)
Réf. 1780902
Stabilizer Wheel for Carrier Arms
Réf. 1782661
Straight Arm Kit (for Butted Tracks)
Réf. 1782662
Double Adjustable Wall Mount Bracket
Réf. 1782867
Carrier RippleFold 100% (Standard Roll: 500)(Sold Individually)
Réf. 1782871
Drive Pulley
Réf. 1782873
8.75"- 10.25" Projection Double Wall Mount Bracket Kit (Bronze)
Réf. 9025622
RippleFold Silent Runners 120% (White) (Standard Roll: 250)(Sold Individually)
Réf. 9027594
White Pulley Cover
Réf. 1780898
Drapery Track 96' per Carton (6pcs x 16') (Sold by Foot in 16' increments)
Réf. 1780899
Drive Pulley
Réf. 1780945
One Way Overlap Universal Arm (For Use with Large Pulley)
Réf. 1780947
RippleFold Butt Master Arms (2 required)
Réf. 1780953
High Performance Rotating Eye Runner
Réf. 1781415
Straight Rail Joint for Spliced Tracks
Réf. 1782316
Small Pulley
Réf. 1782318
Adjustable Wall Mount Bracket
Réf. 1782866
Pulley Cover
Réf. 1782868
Heavy Duty Master Carrier
Réf. 1781344
Glystro Conversion Kit
Réf. 1782106
One Way Butt Arm Kit
Réf. 1782319
Return Snap for RippleFold
Réf. 1782863
High Performance Rotating Eye Runner
Réf. 1782869
Modular Cable, 7 ft.
Réf. 9013346
Drapery Track 228' per Carton (12pcs x 19') (Sold by Foot in 19' increments)
Réf. 9025133
RippleFold Silent Runners 80% (White) (Standard Roll: 250)(Sold Individually)
Réf. 9027592
Fixing Holder for RippleFold Runner
Réf. 9027657
Carrier RippleFold 120% (Standard Roll: 500)(Sold Individually)
Réf. 1780901
RippleFold Return Snap
Réf. 1780905
One Touch Ceiling Bracket
Réf. 1780907
Straight Arm Kit (for Center Opening)
Réf. 1782321
4.5"- 6" Projection Adjustable Wall Mount Bracket
Réf. 1780909
High Performance Belt for Drapery Tracks (Sold per Foot)
Réf. 1782084
Motor Hook for Pinch Pleat
Réf. 1782862
Swivel Ceiling Bracket
Réf. 1782864
Silent Heavy Duty Master Carrier
Réf. 1782922
RS485 (2-Way) Module for Glydea® ULTRA Motors
Réf. 1870275
RippleFold Silent Runners 100% (White) (Standard Roll: 250)(Sold Individually)
Réf. 9027593
Carrier RippleFold 80% (Standard Roll: 500)(Sold Individually)
Réf. 1780903
Ripple Snap Tape 100-Yard Roll
Réf. 1782301
Overlap Arm Kit (For Center and One Way Openings)
Réf. 1782320
Carrier RippleFold 120% (Standard Roll: 500)(Sold Individually)
Réf. 1782870
Carrier RippleFold 80% (Standard Roll: 500) (Sold Individually)
Réf. 1782872
Special Packing Charge
Réf. 9019872
Pinch Pleat Return Hook
Réf. 1780895
Swivel Ceiling Bracket (Recommended for Curved and Bent Tracks)
Réf. 1780906
Top Mount Motor Kit
Réf. 1780908
RippleFold Pendant Only
Réf. 1780948
Ripple Snap Tape (Sold per Yard)
Réf. 1782542
Small Pulley
Réf. 1782861
Limit Setting Tool (for use with Sonesse® 30 Dry Contact/RS485, Glydea® ULTRA & Irismo™ DCT)
Réf. 9014599
8 ft. Cable with RJ12 Plug
Réf. 9015443
Drapery Adaptor for Power over Ethernet (PoE) Gateway
Réf. 9025012