Products
Ref : 1116321 - SUNEA 50 RTS CMO 35/20+FC
Sunea® RTS CMO 535A2 with 18" Fast Connector
Universal Awning Motor
Sunea™ is the most advanced, innovative motor for cassette, semi-cassette, and standard awnings. A Sunea motorized awning can be controlled with any Radio Technology Somfy accessory including hand-held remote controls, wireless wall switches, and timers.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Awning | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| RTS | 5 years | |
These products may also be of interest to you
Product benefits
Easy Install
- Can be plugged into a standard wall outlet or hard-wired.
- Automatically resets its limits as the fabric settles or stretches.
- Maintain control of the awning even with loss of power using a manual crank handle.
- Settings and controls are maintained in the motor's memory.
Radio Technology Somfy
- Compatible with all RTS-powered systems, controls, and accessories so users can mix and match options to maximize product performance.
- Exclusive Somfy "my" feature saves a favorite/preferred product position.
- RTS is omni-directional, so no need to aim the remote at the product being controlled.
Universal Quick Connector
- Molded in white to match connector and cable colors.
- For interior and exterior IP55 (diameter 40 & 50) motors, radio and wired.
- UL recognized for a safe, easy-to-use connection.
- Plug & play extensions (no electrician needed).
- Limited motor SKUs to effectively manage inventory.
- Flexibility to manage extension lengths as needed.
Details and specifications
Sun Protection
- Instant protection from the sun's harmful UV rays.
- Remote access via simple to use app.
Outdoor Living Space
- Create a cool, comfortable environment for your family to enjoy on those hot summer days.
- State of the art sun and wind sensors react automatically to Mother Nature.
Comfort & Convenience
- Provides shade instantly with the simple touch of a button.
- Smartphone and tablet app provides easy control while home or away.
- Use natural voice commands to control RTS motorized solutions by adding TaHoma.
Other documents & links
Product presentation
Installation information
Downloads & videos
- How to Set The My Favorite Position of a Somfy Radio Motor View
- How to Remove a Control Point From a Somfy Radio Motor View
- How to Add an Additional Radio Control Point to a Somfy Radio Motor View
- How to Add a Multi-Channel Control Point to a Somfy Radio Motor View
- How to Add a Telis 16 RTS to a Somfy RTS motor View
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 44 |
| Insulation class | Class I |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped product weight | 3.2 kg |
| Unwrapped length | 720 mm |
| Unwrapped width | 90 mm |
| Unwrapped height | 100 mm |
| Minimum internal diameter | 47 mm |
| External Diameter | 45 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Riveting position distance | 684 mm |
Technology |
|
|---|---|
| Radio Frequency | 433.420 MHz |
| Number of channels | 12 |
| Range in open field | 200 m |
| Memory capacity | 12 |
| Coding | Rolling code 16 million of possibilities |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption during operation | 240 W |
| Consumption in standby mode | 0 W |
| Minimum voltage | 205 V |
| Maximum voltage | 255 V |
| Rated current | 2.1 A |
| Power supply | AC - RGE 2 - 120V/60HZ |
| Antenna | Integrated |
Mechanical |
|
|---|---|
| Speed | 20 rpm |
| Torque | 35 Nm |
| Type of limit switch unit | Electronic |
| Capacity of the limit switch unit (turns) | 250 |
| Power scale | AC MOTOR SINGLE PHASE 37,5W TO 750W |
| Repeatabilty | < +/- 5 |
| Head type | CMO |
| Thermal tripping | 140 °C |
Cable |
|
|---|---|
| Cable type | SJTW |
| Removable cable | Yes |
| Cable length | 0.4 m |
| Cable color | WHITE |
| Number of wires of the cable | 3 |
| Cable plug ends | FAST CONNECTOR |
| Wire section | 0.75 mm² |
Other |
|
|---|---|
| Minimum working temperature | -20 °C |
| Maximum working temperature | 70 °C |
| Minimum storing temperature | -20 °C |
| Maximum storing temperature | 80 °C |
| Thermical time | 4 min |
| Shape | TUBULAR |
| Noise level (dB) | 55 dB |
Accessories
79 Product(s)
DS 74 LT50 Set
Réf. 9012238
Sunea® RTS CMO Universal Bracket-Metric
Réf. 9015801
70mm LT50 Crown for Tube (with Groove)
Réf. 9017507
Fast Connector Extension Cable 3C SJTW with NEMA Plug - 24 ft.
Réf. 9020793
Fast Connector Extension Cable 3C SJTW without NEMA Plug - 8.4 ft.
Réf. 9021157
Idler End Cap without Shaft 2.0" OD with M5 Screw
Réf. 9129631
2.5" (60mm) Round Drive "Soft Clip"
Réf. 9206041
Heavy Duty LT Intermediate Support Bracket
Réf. 9420673
2.75" (67mm) Round Crown
Réf. 9707031
60mm Octagonal Drive
Réf. 9751001
SM65 (63mm) Round Drive
Réf. 9751002
AMA/P71 LT50 Crown
Réf. 9997118
13mm Sq. Intermediate Drive Shaft - 16mm OD for 9146011
Réf. 1781018
Idler End Cap without Shaft 2.5" OD with M5 Screw
Réf. 9129632
Universal End Cap - Collapsible 10mm Shaft (for 2" (47mm) Round Tube)
Réf. 9420800
Nylon Ball Bearing and Holder with 12mm Hole for 9420604
Réf. 9430610
CMO Awning Override Shaft (100mm Long)
Réf. 9685148
DS 78mm Round Crown
Réf. 9707027
DS 70 LT50 Crown
Réf. 9707034
DS 70mm Round Drive (0.8mm - 1mm)
Réf. 9751005
Ball Support
Réf. 1781030
Universal Joint 7mm Hex to 8mm Square Connector
Réf. 2005416
DS70 LT50 Set (0.8mm - 1mm Kit)
Réf. 9012237
70mm Octagonal LT50 Crown
Réf. 9012328
Sunea® RTS CMO Override Kit
Réf. 9015989
Fast Connector Extension Cable 3C SJTW with NEMA Plug - 8.4 ft.
Réf. 9021115
LT50 Crown 70mm Rollerbat
Réf. 9026982
U Shaped Idler Bracket
Réf. 9127808
2" (47mm) Round Drive "Hard Clip"
Réf. 9206088
LT50 Idler Bracket with 10mm Hole Nylon Bearing
Réf. 9410635
Nylon ball bearing 10mm ID
Réf. 9410803
Extension Shaft 7mm Hex L=220mm with Screw
Réf. 9420657
Universal End Cap - Collapsible 12mm Shaft (for 2" (47mm) Round Tube)
Réf. 9420801
Standard Motor Tester Cable, 4-Wire
Réf. 9012116
2.75" (67mm) Round LT50 Set "Hard Clip"
Réf. 9012232
P72 LT50 Set
Réf. 9012235
Modified LT60 DS 78 Drive (Key Way Widened)
Réf. 9012241
Intermediate Bearing Support for 1781018
Réf. 9146011
2.5" Round LT50 Drive "Hard Clip"
Réf. 9206019
Heavy Duty End Cap Shaft
Réf. 9420674
Connector Sleeve 7mm Hex to 7mm Hex
Réf. 9685120
2.5" (60mm) Round Crown
Réf. 9707026
DS 78mm Round Drive
Réf. 9761001
DS 85mm Round Drive
Réf. 9761003
P72 LT50 Drive
Réf. 9761011
60mm Octagonal LT50 Set
Réf. 9012233
Short Awning Override Shaft Ring
Réf. 9016332
CMO Awning Override Shaft (170mm Long)
Réf. 9685136
SM65 (63mm) Round Crown - 3 grooves
Réf. 9707030
DS 85mm Round Crown
Réf. 9707035
DS 78mm/R Round Drive
Réf. 9761005
13mm Square Drive Shaft - 12mm OD for End Cap
Réf. 1781009
DS 78 LT50 Set
Réf. 9012239
LT50 Drive 70mm Rollerbat
Réf. 9016059
LT50 Drive 80mm Rollerbat
Réf. 9019556
Fast Connector Extension Cable 3C SJTW with NEMA Plug - 1.4 ft.
Réf. 9021113
14mm Bearing Plate for Idler Bracket Kit
Réf. 9146007
LT50 Idler Bracket with 12mm Hole Nylon Bearing
Réf. 9410633
3.5" Round LT50/60 Drive (89mm x 2mm)
Réf. 9420303
Extension Shaft 7mm Hex L=330mm with Screw
Réf. 9420659
2.5" 60mm Octagonal Crown
Réf. 9707025
AMA/P71 LT50 Drive
Réf. 9751015
3-Conductor Motor Cable SJTW (Sold per Foot)
Réf. 9012111
2.5" (60mm) Round LT50 Set "Hard Clip"
Réf. 9012231
Sunea® RTS CMO Universal Bracket
Réf. 9015802
LT50 Crown 80mm Rollerbat
Réf. 9019555
Fast Connector Extension Cable 3C SJTW with NEMA Plug - 10.4 ft.
Réf. 9020791
Nylon Ball Bearing 12mm ID for 1781030
Réf. 9028665
2" (47mm) Round Drive "Soft Clip"
Réf. 9206089
4.0" Round LT50 Drive
Réf. 9420304
70mm Octagonal Drive
Réf. 9761002
DS 78mm/D Round Drive
Réf. 9761004
Idler Bearing for 12mm Shaft
Réf. 1781015
70mm Octagonal LT50 Set
Réf. 9012234
Fast Connector Extension Cable 3C SJTW with NEMA Plug - 18 ft.
Réf. 9020792
Fast Connector Extension Cable 3C SJTW with NEMA Plug - 4.4 ft.
Réf. 9021114
Heavy Duty Idler Bracket with Idler End Cap Holder
Réf. 9430603
CMO Awning Override Shaft (100mm Long) with Geiger Eye
Réf. 9707287
Drive Stop and Screw
Réf. 9910004