Products
Telis 4 RTS Patio Transmitter
Ref : 1810645 - TELIS 4 RTS US PATIO
This five channel remote is water and shock resistant and perfect for controlling outdoor products.
Five channel hand-held remote provides control of either five individual motorized applications or five groups of motorized applications. Also features "my" function to program a favorite position. The patio finish is blue and white, which is ideal for outdoors or a child's room. This tough remote also provides water and shock resistance. Radio Technology Somfy® (RTS) provides compatibility with the full range of RTS controls and accessories and allows operation of motorized applications within a range of 65 feet.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Awning / Exterior Solar Screens / Interior Window Coverings : Blinds, Draperies, Shades / Pergola / Rolling shutter | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| RTS | 5 years | |
Product benefits
Provide the Perfect Control
- Control of either five individual motorized applications or five groups of motorized applications.
- Compatibility with full range of Radio Technology Somfy® (RTS) controls and accessories.
- Allows operation of motorized applications.
Perfect for Outdoor Applications
- Provides water and shock resistance.
- Blue and white finish is ideal for outdoors.
Details and specifications
Weight (with packaging) : 0.07 kg
Simplified Control
- Control of either five individual motorized applications or five groups of motorized applications.
- Compatibility with full range of Radio Technology Somfy® (RTS) controls and accessories.
- Allows operation of motorized applications.
Brave the Elements
- Perfect for control of outdoor motorized solutions.
- Provides water and shock resistance.
- Blue and white finish is ideal for outdoors or a child’s room.
Other documents & links
Product presentation
Installation information
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 44 |
Dimension |
|
|---|---|
| Thickness | 22 mm |
| Unwrapped product weight | 0.091 kg |
| Unwrapped length | 145 mm |
| Unwrapped width | 49 mm |
| Unwrapped height | 22 mm |
Technology |
|
|---|---|
| Radio Frequency | 433.420 MHz |
| Range in open field | 50 m |
Electrical |
|
|---|---|
| Minimum voltage | 3 V |
| Battery Type | CR2430 |
| Battery Voltage | 3 V |
Other |
|
|---|---|
| Color / Finish | Blue, White |
| Minimum working temperature | 0 °C |
| Maximum working temperature | 60 °C |
| Minimum storing temperature | -20 °C |
| Maximum storing temperature | 70 °C |
| Customization | OTHER FINISHES |