Products
Telis 16 RTS Silver
Ref : 1811082 - TELIS 16 RTS SILVER US
Telis 16 RTS Silver
Offer expanded control with 16 channels of control for individual or groups of motorized products.
The Telis 16 RTS hand-held remote extends control of motorized interior and exterior products to 16 different channels of control.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Awning / Exterior Solar Screens / Interior Window Coverings : Blinds, Draperies, Shades / Pergola / Rolling shutter | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| RTS | 5 years | |
Product benefits
Extend Control
- Control motorized products or groups of motorized products on up to 16 channels.
- Clear design with an easy-to-use on-screen display.
Provide Personalized Control
- More channels provide opportunities for greater personalization for clients.
- The "my" button allows to set a favorite position for an individual or a group of motorized applications for quick and easy access.
- Simple programming makes it easy to offer control of more motorized products.
Details and specifications
18 mm
Depth (with packaging) : 18 mm
Comfort & Convenience
- Control up to 16 individual motorized applications or 16 groups of motorized applications together.
- Visually represent your products with a choice of three icons that can be assigned to a channel.
- Use with any Somfy RTS product including interior window coverings, exterior screens, awnings, rolling shutters, and more.
- Instantly create the ideal natural light environment without having to interrupt your activity with a simple button press.
- RTS is omni-directional, so no need to aim the remote at the product being controlled.
- Exclusive "my" feature saves a favorite/preferred product position without having to fine-tune it each time.
Other documents & links
Product presentation
Installation information
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 30 |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped length | 151 mm |
| Unwrapped width | 47 mm |
| Unwrapped height | 18 mm |
Technology |
|
|---|---|
| Radio Frequency | 433.420 MHz |
| Range in open field | 50 m |
Electrical |
|
|---|---|
| Minimum voltage | 3 V |
| Battery Type | LR3 (AAA) |
| Number of batteries | 2 |
| Battery Voltage | 1.5 V |
Other |
|
|---|---|
| Color / Finish | Silver |
| Minimum working temperature | 0 °C |
| Maximum working temperature | 60 °C |
| Minimum storing temperature | -30 °C |
| Maximum storing temperature | 70 °C |
| Customization | OTHER FINISHES |