Products
Centris 200Nm 60mm pipe 220mm (9in) Drive
Ref : 2007130 - CENTRIS 200NM 60/220 120/60 A
Centris 200Nm 60mm pipe 220mm (9in) Drive
CENTRIS 200NM 60/220120/60 AFAD
| Applications | ||
|---|---|---|
| Industrial & commercial closure | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| Wired | 5 years | |
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP X4 |
| Insulation class | Class I |
| Gate operator type | Axial tubular |
Dimension |
|
|---|---|
| Minimum internal diameter | 60 mm |
| External Diameter | 220 mm |
| Diameter | 60 mm |
Technology |
|
|---|---|
| Number of cycles per day (in cycles) | 10 |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption in standby mode | 0 W |
| Maximum voltage | 132 V |
| Power supply | AC - RGE 2 - 120V/60HZ |
Mechanical |
|
|---|---|
| Speed | 12 rpm |
| Torque | 200 Nm |
| Power scale | AC MOTOR SINGLE PHASE > 750W |
Cable |
|
|---|---|
| Number of wires of the cable | 4 |
Other |
|
|---|---|
| Minimum working temperature | 5 °C |
| Maximum working temperature | 40 °C |
| Maximum storing temperature | 80 °C |
| Thermical time | 4 min |
Accessories
7 Product(s)
10 Centris Adaptor Kits Ø200 to Ø220 or Ø220 to Ø240
Réf. 9016731
Standard Motor Tester Cable, 4-Wire
Réf. 9012116
Adaptor Set Centris 60mm to 48 mm
Réf. 9015366
Adaptor Set Centris 60mm to 42mm
Réf. 9015364
Declutching Kit with Pistol Handle
Réf. 9015176
Adaptor Set Centris 60mm to 34mm
Réf. 9015363
CLASSIC KIT HANDLE + CABLE MC SIMU
Réf. 9017544