Products
T8S DMI 280Nm Diameter 94mm 120V (SLIM Head)
Ref : 2008303 - T828/10 S DMI Ø94 120/60
T8S DMI 280Nm Diameter 94mm 120V (SLIM Head)
MOTOR T8SDMI 300 �94 120/60
MOTOR T8SDMI 300 D94 120/60
| Applications | ||
|---|---|---|
| Industrial & commercial closure / Rolling shutter | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| Wired | 5 years | |
Technical information
| Approval |
|---|
UR
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 44 |
| Insulation class | Class I |
| Gate operator type | Axial tubular |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped length | 710 mm |
| Unwrapped width | 130 mm |
| Unwrapped height | 130 mm |
| Diameter | 80 mm |
Technology |
|
|---|---|
| Number of cycles per day (in cycles) | 10 |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption during operation | 820 W |
| Consumption in standby mode | 0 W |
| Minimum voltage | 108 V |
| Maximum voltage | 132 V |
| Rated current | 6.9 A |
| Power supply | AC - RGE 2 - 120V/60HZ |
Mechanical |
|
|---|---|
| Speed | 10 rpm |
| Torque | 280 Nm |
| Power scale | AC MOTOR SINGLE PHASE > 750W |
Cable |
|
|---|---|
| Number of wires of the cable | 4 |
| Wire section | 0.65 mm² |
Other |
|
|---|---|
| Minimum working temperature | 5 °C |
| Maximum working temperature | 40 °C |
| Minimum storing temperature | -20 °C |
| Maximum storing temperature | 80 °C |
| Thermical time | 4 min |
| Shape | TUBULAR |
Accessories
22 Product(s)
Safety Brake 1500Nm Torque
Réf. 2005624
T8 94mm Round Drive for 200Nm to 280Nm
Réf. 9001297
T6-8-9 280X280 Idler side wall plate
Réf. 9017166
Idler Support
Réf. 2003807
T6-8-9 330X330 Motor side wall plate
Réf. 9017158
94mm Idle Insert
Réf. 9542008
T8 124mm Round Set for 200Nm to 280Nm
Réf. 9013824
T6-8-9 280X280 Motor side wall plate
Réf. 9017157
Safety Brake 404Nm Torque
Réf. 2005627
T8 97mm Round Set for 200Nm to 280Nm
Réf. 9001312
T6-8-9 330X330 Idler side wall plate
Réf. 9017168
124mm Idle Insert
Réf. 9542012
Safety Brake 1000Nm Torque
Réf. 2005629
Standard Motor Tester Cable, 4-Wire
Réf. 9012116
T8-S DMI Eye and Hex Shaft .28” x 15.7” (7 mm x 400mm)
Réf. 9018569
Chain for Chain Hoist
Réf. 9019460
Safety Brake 258Nm Torque
Réf. 2005626
Safety Brake 708Nm Torque
Réf. 2005628
Chain Hoist for T8S DMI motors (without chain)
Réf. 9019458
97mm Idle Insert
Réf. 9542009
Vertical wall angle bracket for side plates 9017157 and 9017166
Réf. 9017172
Safety Brake 3000Nm Torque
Réf. 2005625